O mindfulness

Czym jest mindfulness?

Mindfulness - wbrew obiegowej opinii - nie jest tylko cieszeniem się małymi przyjemnościami. Jest postawą wobec życia: życzliwą, nieoceniającą i nacechowaną ciekawością. Postawą wobec ŻYCIA, każdego jego przejawu, a więc również wobec sytuacji trudnych, stresujących, niechcianych. Warto mieć to na uwadze zapisując się na kurs.


Co nam to daje?

Daje nam to otwartość (mniejszą lub większą - adekwatną do naszej gotowości) na to, co nam się w życiu przydarza: niezależnie, czy jest to łatwe czy trudne, wesołe czy smutne, przyciągające czy odrzucające. Dzięki temu pozwala nam łagodnie zmieniać automatyczne reakcje (zwłaszcza na to, co trudne) na odpowiedzi świadome i bardziej adekwatne. A przez to korzystać pełniej i bardziej świadomie z całego bogactwa życia (tak, trudności też stanowią "bogactwo").


Co może stanowić trudność?

Blisko 100% uczestników wskazuje, że wyzwaniem dla nich była codzienna praktyka. Kurs MBSR zakłada, że CODZIENNIE sam/-a wykonujesz ćwiczenia przewidziane programem. A przecież Ty nie masz czasu! Na nic nie masz! Między innymi dlatego się stresujesz i przychodzisz na kurs redukcji stresu. Znalezienie 30-60 minut dziennie na to, żeby wykonywać ćwiczenia, może stanowić (=zwykle stanowi) wyzwanie. Jednak żeby realnie skorzystać z kursu, jest to konieczne. Czy jesteś gotowa/-y?... Im bardziej się zaangażujesz, tym bardziej skorzystasz. Zapytaj siebie, czy chcesz wyciągnąć maksimum z tego kursu, Możesz też sobie uświadomić sobie, że kurs MBSR kosztuje w Warszawie od 950 do 1200 zł. Ktoś (Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii) daje Ci to gratis. Wiesz, co to znaczy? To znaczy, że ktoś troszczy się o Ciebie, mimo iż Cię nie zna. Jeśli nie wyciągniesz z niego maksimum, taką właśnie kasę będziesz musiał/-a zainwestować, żeby powtórzyć to doświadczenie. Mamy tendencję, by podchodzić beztrosko do tego, co daje się nam za darmo. Zauważ to (to już jest element uważności/ mindfulness)! Zauważ to i zapłać - zapłać TWOIM ZAANGAŻOWANIEM: uczestnictwem w zajęciach i wykonywaniem ćwiczeń w domu. Inaczej stracisz coś, co może być równie ważne, jak pieniądze: stracisz CZAS.


Dostaniesz certyfikat...

Dostaniesz certyfikat UKOŃCZENIA kursu, jeśli nie opuścisz więcej niż dwóch (w wyjątkowych zupełnie przypadkach trzech) zajęć i uda Ci się w miarę systematycznie praktykować. To może być dla Ciebie ważne lub nie. Twoja decyzja. Gdzieś jednak w nas gnieździ się potrzeba osiągnięć. Bądźmy szczerzy: może ona działać zarówno przeciw nam, jak i na naszą korzyść. Sprawdź, jak to jest to jest dla Ciebie. Jeżeli nie potrafisz "sprawdzać" takich rzeczy, może potrzebujesz właśnie kursu MBSR. :)